Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Gyorsbillentyűk listája

Ismeretterjesztő előadások

Ismeretterjesztő előadások és séták

Botanikai séta az Apáca-réten

Időpont: 2024. május 24. 15:00

Találkozás: A Fogaskerekű vasút felső végállomásánál lévő Kőbüfé előtt.

Útvonal: Rege Park – Agancs út – Csíz utca – majd a Farkasvölgyi út végén érjük el az Apáca-rétet, ahonnan körsétát teszünk. Útközben meglátogatjuk a bokorerdő sávok mögött meghúzódó tisztásokat is, végül a mintegy 2 órás program után visszaérkezünk a Kőbüféhez.

A sétát vezeti: Dr. Csontos Péter, botanikus, élővilágvédelmi szakértő

A történelmi időkben vélhetően túllegeltetés miatt erdőtlenné vált hegytetőn 1915-ben kiváló golfpályát építettek. Itt 1951-ig rendeztek versenyeket, mígnem a területen megépült az ország első TV-adótornya. Ezután az Apáca-rétet visszafoglalta a természet, ami a természeti adottságoknak megfelelően sztyeprétek és karsztbokorerdők formájában öltött testet. Mindkét növénytársulást, de különösen a sztyepréteket hazánk legfajgazdagabb élőhelyei között tartjuk számon, ennek megfelelően sétánk során a lágyszárú növényfajok, impozáns vadvirágok egész sorával ismerkedhetünk meg. A természetvédelem alatt állók közül említhető az árlevelű len, a selymes boglárka, az erdei szellőrózsa, a sugaras zsoltina, vagy éppen a törpemandula. De nem kevésbé szépek, sőt kerti dísznövénynek is beillők az előzőknél gyakoribb piros gólyaorr, koloncos legyezőfű, spanyol pozdor, vagy a Kárpát-medencei bennszülött szakállas csormolya. A lágyszárúak színes kavalkádja mellett cserjékkel és fákkal is szép számban találkozunk majd. Az egybibés galagonyát, vagy a hársakat mert gyógynövények, a húsos somot mert gyümölcsadó bokor érdemes felkarolnunk, a virágos kőris pedig pompás díszfaként állhat a házuk előtt. Őshonosságuk révén a felsorolt fásszárúak jól alkalmazkodtak a hazai időjáráshoz, így a mai hektikus viszonyok között is megbízható tagjai lehetnek kertünknek.

Regisztrációhoz kötött, ingyenes program.

Regisztrálni 2024. május 14. 16:00-tól lehet, amíg a szabad helyek el nem fogynak.

Botanikai séta a Hegyvidéken

A RENDELKEZÉSRE ÁLLÓ HELYEK ELFOGYTAK

Időpont: 2024. május 10. 15:00

Találkozás: A Fogaskerekű vasút felső végállomásánál lévő Kőbüfé előtt.

Útvonal: Rege Park - Hegyhát út – majd a Gyermekvasút mögötti facsoportokkal, rétekkel mozaikos, ligetes terület ösvényein haladunk - végül zárt erdőben járva érjük el a Normafa vasúti megállót.

A sétát vezeti: Dr. Csontos Péter, botanikus, élővilágvédelmi szakértő

Botanikai sétánk elsődleges célja a Hegyvidékre jellemző, őshonos fa- és cserjefajok megismerése. Az őshonos fajok évezredek óta élnek ezen a vidéken, ami lehetővé tette számukra, hogy alkalmazkodjanak az itt előforduló időjárási és termőhelyi adottságokhoz. Így az utóbbi évtizedekben tapasztalt szélsőséges időjárási eseményeket is könnyebben elviselik, mint a rendszeres gondozást igénylő egzóta dísznövények. Ezért megbízható lakói lehetnek kertjeinknek, hiszen közöttük is találhatunk számos dekoratív vagy különleges tulajdonságot felmutató fajt. A gyors növekedésű korai juhar például alkalmas lehet a fahiányok mielőbbi pótlására. Az egyedi levélformájú barkóca berkenye rózsaszín-narancsos őszi lombszíneződésével díszít, ráadásul termése ehető. A gyertyán mély árnyékot ad, de magas sövényt is nevelhetünk belőle, mert jól tűri a metszést. Ha pedig hársfát ültetünk, virágzáskor magunk gyűjthetjük be róla az éves teaszükségletünket, de az arra járó méheket is jóllakathatjuk. A cserjék közül említhetjük a galagonya fajokat v. a húsos somot, amelyek virágukkal és termésükkel is díszítenek, mi több a somból lekvárt is főzhetünk. A felsorolt fafajokkal és az útvonalunkon virágzó lágyszárú növényekkel közelebbről is megismerkedhetünk a botanikai séta keretében.


Regisztrációhoz kötött, ingyenes program.


AZ ÜGYINTÉZÉS FOLYAMATA

Online, előzetes regisztrációhoz kötött.

DÍJAK, BEFIZETÉSEK

Az előadás ingyenes.